Korzyści z seksu
Wyniki wskazują, że seks ma bezpośredni wpływ na: dobre samopoczucie, jakość życia, a podwyższony poziom oxytocyny związany z aktem seksualnym ma wpływ na relaksacje, poczucie uspokojenia, wzmacnia poczucie własnej wartości (oczywiście jeśli jest w relacji z partnerem pożądanym emocjonalnie).
Kobiety, które się masturbują mają większe poczucie własnej wartości oraz pozytywny obraz własnego ciała, co zmniejsza możliwość wystąpienia depresji. Aktywność seksualna koreluje pozytywnie ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób i zaburzeń psychicznych, przede wszystkim: depresji, zaburzeń lękowych, napięcia, stresu ale także indywidualnego odbioru stresu.
Wspomniana już wcześniej oxytocyna, której rejestrowany poziom wzrasta po akcie seksualnym powoduje wzrost intymności, bliskości z partnerem seksualnym, poprawia ona jakość snu. Sam zdrowy sen ma bezpośredni wpływ na układ immunologiczny w tym również na długość życia. Oprócz aktu seksualnego także masturbacja odgrywa ważną role w czerpaniu satysfakcji seksualnej oraz powoduje wzrost satysfakcji w relacjach. Satysfakcja seksualna wpływa na stabilność relacji, ma także wpływ na odczucia somatyczne związane z relaksacją mięśniowa gdzie wzrost poziom endorfin powoduje obniżenie progu bólowego jak również stymuluje układ immunologiczny do większej odpowiedzi.
Kobiety które uprawiają seks w trakcie menstruacji mają potencjalny ochronny efekt na wystąpienie endometriozy. Kobiety które uprawiają seks po okresie menopauzy doświadczają mniej niedogodności związanych z atrofią pochwy i zaburzeniami lubrykacji.
U osób starszych ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze. Osoby z niepełnosprawnością doświadczają korzystnego wpływu aktywności seksualnej w związku z uszkodzeniami w zakresie kończyn: poprawa problemów behawioralnych, osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym doświadczają korzystnego relaksacyjnego wpływu.