psychiatra seksuolog Poznań

Psychiatra i seksuolog w Poznaniu
Małgorzata Normantowicz-Zakrzewska

Specjalista psychiatra i specjalista seksuolog – Jako lekarz specjalizuje się w leczeniu depresji, zaburzeń lekowych, psychoz oraz zaburzeń zachowania u osób starszych, psychoz, otępienia. Jako seksuolog zajmuję się leczeniem zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn czy uzależnieniem od seksu i pornografii. Swoją wiedzę systematycznie doskonalę uczestnicząc w szkoleniach, warsztatach i konferencjach naukowych.

Nasza seksualność ulega zmianom przez całe życie , rozwijamy się , zmieniamy , zmienia się jakość naszego życia ale także inaczej patrzymy na pewne sprawy . Seksualność wiąże się z całością doznań i przeżyć powiązanych z realizacja i odczuwaniem potrzeby seksualnej .Wiąże sie z możliwością komunikacji , potrzeb pozwala na rozwój osobowości.

 

Najczęstszymi dolegliwościami które wstępują u kobiet w okresie menopauzy są
- Suchość w obrębie pochwy
- Zaburzenia lub brak pożądania
- Trudności w osiąganiu orgazmu
- Bolesność podczas stosunku
- Pieczenie podczas stosunku
- Opóźnione odczuwanie orgazmu


W organizmie dojrzałej kobiety występują zmiany fizjologiczne , mają one wpływ na psychikę oraz ciało . W przebiegu aktu seksualnego może dochodzić do wcześniej nieodczuwanych niedogodności , związanych ze zmniejszeniem przekrwienia , zdolnością nabrzmienia łechtaczki , zmniejszenie przekrwienia piersi , ograniczenie lubrykacji . Estrogeny wpływają na sprawność seksualną utrzymują właściwy stan oraz czynność wydzielniczą tkanek narządu rodnego oraz napięcie i elastyczność mięśni miednicy . Miejscowe ich podawanie ułatwia nawilżenie pochwy . Stosowanie ich u kobiet ze zmianami zanikowymi w przebiegu menopauzy łagodzi ból podczas stosunku , zmniejsza suchość pochwy . Preparat oraz długość stosowania dobiera lekarz ginekolog . U kobiet które nie mogą lub nie chcą przyjmować estrogenów można stosować nieestrogenowe środki nawilżające . Spadek estrogenów oraz testosteronu powodują zmiany w zainteresowaniu sexem .W dalszej kolejności dochodzi do spadku dopaminy , oksytocyny co w konsekwencji powoduje spadek ochoty na sex i chęci jego podejmowania . W takim wypadku także włączenie terapii hormonalnej może przynieść dużo korzyści. W okresie menopauzalnym kobiety mogą chorować na różne schorzenia które mogą mieć bezpośredni wpływ na radosne przeżywanie sexu. Utrzymanie satysfakcjonującej aktywności seksualnej jest możliwe prawie w każdym wieku . Jest ono przede wszystkim związane z pozytywnym podejściem do seksualności , kreatywnością w innych dziedzinach życia , pozytywnym i akceptującym nastawieniem do życia , zadowoleniem ze związku , zdrowym stylu życia tu zdrowy sen , zmęczenie , stres. Duży wpływ na jakoś relacji seksualnych maja relacje partnerskie . Złe relacje partnerskie , brak zrozumienia mają ogromny wpływ na kontakty seksualne . Często kobiety w tym wieku pogłębiają negatywny obraz swojego ciała . Dochodzą do tego negatywne stereotypy mówiące o tym że kobiety sa wtedy mniej sexowne , zmysłowe . Stwierdzenie że w tym wieku to juz sexu się nie uprawia . Tego typu stwierdzenia na pewno nie pomagają . - o radzeniu sobie ze stereotypami w III cześci o menopauzie. W zdrowym stylu życia zawarta jest systematyczna aktywność fizyczna , odpowiednia dieta - pozwalają one na utrzymanie sprawności ciała jego atrakcyjność . Obecnie prawie żadna konferencja lekarska nie obejdzie się bez wykładu o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na dobrostan psychiczny . Będzie to miało bezpośredni wpływ na dobrostan fizyczny a dalej na obraz swojego ciała . Zdrowy styl życia wraz z przestrzeganiem podstawowych zasad takich jak wystarczająca ilośc snu , odpoczynek , relaks , dobre relacje , hobby , unikanie nałogów może przynieść więcej korzyści niż przyjmowanie leków.

Małgorzata Normantowicz-Zakrzewska - ZnanyLekarz.pl

Gabinet Psychiatryczny Poznań

dr Małgorzata Normantowicz-Zakrzewska
e-mail: malgosia.zakrzewska@icloud.com
Rejestracja:
tel: 61 852 81 08  |   tel: 787 316 431

Nie bój się psychiatry Specjalistyczna Poradnia Lekarska ARS MEDIC Eksperci przez doświadczenie Fundacja CISZUM Fundacja Tak Po Prostu
Script logo