Kobiecy orgazm

Kobiece narządy płciowe związane z orgazmem to łechatczka, wargi sromowe mniejsze,gruczoły okołocewkowe, cewka moczowa,powięź Halbana, okolice ujścia do pochwy.Penis w  stanie erekcji powoduje naturalne pobudzanie tych wszystkich okolic.Orgazm  ma dwie funkcje: reproduktywną oraz dostarcza przyjemności, łączy, powoduje spadek stresu ale także jego występowanie jest naturalna selekcją partnera, który może być wybrany jako przyszły ojciec. Istnieje wiele kontrowersji związanych z kobiecym orgazmem jego funkcji. Często dyskutowanym jest twierdzenie że stosunek plciowy ma lepszy wpływ na fizyczne i psychologiczne oraz interpersonalne zachowania niż stymulacja łechtaczkowa.Nie ma także consensusu w analizie obszarów mózgu które są pobudzane i hamowane w trakcie orgazmu, jak także czy orgazm ma wpływ na transport spermy.Trudno jest także określić w badaniach przeprowadzanych samodzielnie przez uczestniczki które dokładnie rejony są pobudzane i odczuwane w trakcie stosunku. Brak jest dowodów na to że podniesiony poziom oxytocyny jest związany z większą intensywnością orgazmu jak również tego że oxytocyna uwalniana w trakcie orgazmu ma wpływ na transport spermy.
Nie ma potwierdzenia na to, że stymulacja szyjki macicy ma wpływ na pobudzenie erotyczne

Brak popędu seksualnego poznań

Orgazm to przede wszystkim obniżenie stresu, wzmocnienie intymności i dobroczynny wpływ na bóle menstruacyjne, ma efekt sedatywny oraz przeciwlękowy tu związany z z oxytocyną. Podawane  dane z badań np. Georgiadisa z 2011 podają że orgazm określa się jako zahamowanie wielu części mózgu przy czym tylko dwie są aktywowane. Spadek aktywności kory jest związana z tzw "utrata kontroli" która pozwala na dissolution body bounadries. Jednakże wciąż nie istnieją jednoznaczne badania potwierdzające istnieje w mózgu tzw "centrum orgazmu".  Orgazm stymulowany jest przede wszystkim poprzez pobudzanie określonych obszarów: pochwy, łachtaczki i gruczołów wargi mniejszej. Jednocześnie, w 90% to przednia ściana pochwy jest najbardziej wrażliwą częścią.

Orgazm waginalny wywołany przez stosunek, bez stymulacji łechtaczkowej jest następstwem stymulacji kompleksu urethrovaginalnego ilub innych rejonów pochwy. Badania wskazują, że około 78-83 % kobiet doświadcza orgazmu waginalnego, a bardziej konserwatywne badania wskazują na 60-70 %. Stymulacja waginalna oraz łechtaczkowa ma odmienny efekt na część waginalną łechtaczki, przy stymulacji samej łechtaczki odnogi łechtaczki nie są stymulowane. W VO w odnogach łechtaczki następuje przekrwienie oraz zstępowanie powodując bezpośredni kontakt z przednią ściana pochwy. Kolejne dane wskazują że orgazm u kobiety jest bardziej prawdopodobny jeśli partnerzy pasują do siebie pod względem możliwości posiadania potomstwa, partner jest bardziej atrakcyjny pod względem psychicznym i fizycznym oraz wykazuje lepszą symetrię ciała. Jednakże tego typu charakterystyka nie do końca odnosi się do orgazmu osiągniętego w trakcie stosunku, gdzie możliwość jego osiągnięcia jest związana z mniej lękowym stylem przywiązania mniejsza ilością stosowanych mechanizmów obronnych, mniejszą skłonnością do somatyzacji, dysocjacji, mniejszą ilością fantazji jako substytutu dla rozwiązywania problemów oraz mniejszą skłonnością do "zajadania" problemów. OV jest bardziej możliwy do osiągnięcia jeśli kobieta jest zdrowa, charakteryzuje się tzw. bezpiecznym stylem przywiązania jak również kiedy partnerzy są dopasowani.

Już u ludzkich płodów można zaobserwować samostymulacje, wiemy także, że dzieci wiedzą jak się dotykać żeby mieć z tego przyjemność. Jednakże wiadomym jest także że chłopcy już od wczesnych lat wiedzą jak osiągnąć przyjemność, wzrastają oni także w bardziej permisywnej kulturze podczas gdy dziewczynki w kulturze restrykcyjnej. Liczne dane wskazują na różnice płci wobec masturbacji oraz odpowiedzi na nią. Chłopcy już  wieku pokwitania wiedza co tak naprawdę przynosi im przyjemność, choć to kobiety są w stanie rozróżnić orgazm łechtaczkowy od waginalnego, co nie jest dane dla mężczyzn, którzy nie są przecież w stanie rozróżnić orgazmu "glans" od "shaft". Częstotliwość występowania orgazmu u kobiet jest związana z jej inteligencją emocjonalną, kobiety które są bardziej "niezależne seksualnie" mają zdecydowanie mniej problemów seksualnych. Badania wskazują ze orgazm u kobiet homoseksualnych jest częstszy, są ona bardziej "niezależne seksualnie" oraz częściej tez osiągają orgazm z partnerem.

90% mężczyzn doświadcza zawsze orgazmu, dane dotyczące kobiet oscylują między 39-91%. Jeśli założymy, że stosunek jest głównym celem seksu to kobietom znacznie trudniej osiągnąć orgazm ponieważ w świadomości istnieje przeświadczenie że nie jest to "prawdziwy seks". Stad wynikają dwa główne nieporozumienia związane z tym że "prawdziwy seks" to stosunek oraz to że organem seksualnym u kobiet jest pochwa. Być może także to, że orgazm u mężczyzn powoduje seksualne wzmocnienie i jest bardziej "nagrodowy", jest związane z tym, że osiągają oni orgazm w 90% przypadków w porównaniu z 30% kobiet.

Gabinet psychiatryczny Poznań

Gabinet Psychiatryczny Poznań

dr Małgorzata Normantowicz-Zakrzewska
e-mail: malgosia.zakrzewska@icloud.com

Rejestracja:
tel: 61 852 81 08  |   tel: 787 316 431

Nie bój się psychiatry Specjalistyczna Poradnia Lekarska ARS MEDIC Eksperci przez doświadczenie Fundacja CISZUM Fundacja Tak Po Prostu
Script logo